Każdy kto jest amatorem białych win, będąc w Chorwacji, z pewnością miał styczność z graševiną. Wino wyraziste, z lekkim kwaskowym, cytrusowym posmakiem, z dużą ilością tanin. Stworzone do gemišta!
Graševina znana jest również pod nazwą Welschriesling, Laski Riesling, Riesling Włoski, olasz riesling czy grašica. Graševina jest międzynarodową odmianą winogron, która jest uprawiana w Chorwacji, głównie w Slavonii, a także w wielu innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Właściciele winnic chętnie ją sadzą, ponieważ obficie owocuje i jest odporna na choroby, a także daje stałe plony z roku na rok. Tradycyjnie uprawia się ją głównie w Slawonii, Medjimurju, Istrii, Moslavinie i Podunavlju.
Dobrze komponuje się z tłustymi potrawami charakterystycznymi dla kuchni slawońskiej. Na terenie Chorwacji uprawiana jest głównie w winnicach Kutjevo, jak również na południowych stokach gór Papuk i Krndija, a także z dużym sukcesem aż do południowego krańca Chorwacji i Konavle.
Zaletą graševiny jest to, że można z niej wytwarzać różne rodzaje win, a to pozwala winiarzom eksperymentować ze stylami wina. Dzięki temu na rynku można znaleźć właściwie każdy rodzaj, od świeżej i mineralnej graševiny po bardziej złożone wina, powstałe z późnych zbiorów lub nawet ze zbiorów wysuszonych jagód i mrożonych, które dają słodkie i aromatyczne wina predykcyjne, które pije się jako aperitif lub jako dodatek do deserów.
REKLAMA